Jak to było z tym „Andkiem”

Nie tak dawno, gdyż 5 listopada mijała oficjalna szósta rocznica powstania  Androida. Niewielka aplikacja okazała się niezwykle przydatna i szybko opanowała świat urządzeń mobilnych.

Wiele osób przypisuje wykonanie Android firmie Google, co nie do końca jest prawdą. Google jedynie kupiło program o nazwie Android, (a z czasem całą firmę Android inc. za śmieszne $50 mln. Więcej o złotym interesie Tutaj). Spekulowano na temat użyteczności Android-a. Nie brakowało stwierdzeń, że Google zakupując Android ma zamiar wejść na rynek urządzeń telefonii komórkowej, mimo że Google początkowo wcale nie miało takiego zamiaru.

Nie trzeba było długo czekać na rozwój wydarzeń. Założono nowy zespół ludzi pod wodzami Andy’ego Rubina,  dziś uważanego za ojca (ojca chrzestnego – przecież go tylko zaadoptował…) systemu Android.

Po roku mówiono już otwarcie, że firma Google pracuje nad własnym systemem operacyjnym dla urządzeń takich jak telefon czy tablet w oparciu o system operacyjny Linux. Znaleźć też można było informacje, że trwały prace nad przygotowaniem pierwszego Google’wskiego modelu telefonu, który ówcześnie nosił nazwę gPhone czy też Google Phone. Google z biegiem czasu zbudowało ~30 prototypów urządzeń mobilnych z zainstalowanym systemem operacyjnym własnego autorstwa. Urządzenia te były prezentowane operatorom sieci komórkowych, gdzie od samego początku wzbudzały duże zainteresowanie swoja innowacyjnością i użytecznością.

Najważniejsze z perspektywy programistów było to że ówcześnie sprzedawany system operacyjny pod nazwą Android miał status open source czyli możliwa była jago dowolna rozbudowa.

5 11 2007 roku założono nowe konsorcjum, w skład którego weszły Google i firmy takie jak Nvidia, Motorola, HTC, Qualcomm, T-Mobile i inne. Prezes generalny Google Eric Emerson Schmidt powiedział wówczas:

„Dzisiejsze wydarzenie jest ważniejsze niż jakikolwiek Google Phone, o którym prasa spekulowała przez ostatnie kilka tygodni. Naszą wizją jest wyposażenie w Androida tysięcy różnych modeli telefonów!”.

Już siedem dni po tej wypowiedzi Google umożliwiło programistom na całym świecie pobranie pierwsze SDK (kodów źródłowych aplikacji) Androida, udostępniając jednocześnie wiele narzędzi do obróbki oprogramowania. Początkowo w mediach platforma spotkała się z silna krytyką. Wynikała ona z napotkanych różnych problemów jak np. brak publicznego systemu raportowania błędów, braki w dokumentacji o produkcie i inne niedociągnięcia.

Google jednak zacisnęło zęby i już w lutym 2008 roku na Mobile World Congress w barwnej Barcelonie pokazano światu pierwsze gotowe do sprzedaży urządzenia z zainstalowanym Androidem. Chwilę później w sklepach można było nabyć smartfon z tym systemem, czyli „HTC Dream” (u nas w kraju nazywany G1). Co dalej? Dziś firma Google ma pierwsze miejsce w sprzedaży platformy instalowanej na urządzeniach mobilnych, zaczyna również doganiać ilościowo tablety działające pod systemem firmy Apple iOS. W ciągu kilku najbliższych lat rozstrzygnie się czy nie przegoni pod względem sprzedanych systemów operacyjnych czołowego dostawcę na dzień dzisiejszy – Microsoft Windows.

Władysław Suder

 www.sudercom.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s